Jaki laptop do AutoCAD? Jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 3 Komentarze
Sprawdź najlepsze podzespoły, które gwarantują stabilną obsługę środowiska AutoCAD. Jaki laptop kupić?

Projektanci i inżynierowie bardzo często wykorzystują w swojej pracy programy takie jak AutoCAD, Autodesk czy też SolidWords. Żeby mogły one działać na laptopie, musi on spełniać przynajmniej podstawowe wymagania sprzętowe, które zostały wskazane przez twórców programu AutoCAD. Jeśli chcesz pracować wygodnie w tym programie, potrzebujesz jednak laptop do AutoCAD o nieco lepszych parametrach.

Polecana laptopy

Warto w tym miejscu podkreślić, że właściwie w każdej branży wymagania te będą inne, jednakże można nakreślić profil takiego standardowego laptopa, na którym będzie można działać z AutoCAD-em bez obaw o spadki płynności czy też długie czasy realizacji poszczególnych procesów. Praca na zbyt słabym laptopie okaże się bowiem irytująca, zwłaszcza w przypadku opracowywania szczególnie rozbudowywanych projektów.

W niniejszym tekście pod lupę weźmiemy najnowsze wersje omawianego oprogramowania, tak aby możliwy stał się zakup laptopa na najbliższe kilka lat. Następnie przestawimy najlepsze podzespoły, dzięki którym AutoCAD będzie funkcjonował bez żadnych problemów. Niezależnie od wykonywanych czynności. Zatem jaki dobry laptop do AutoCAD wybrać?

Warto wiedzieć!

AutoCAD – co to jest? Choć nazwa ta często przewija się w sieci i w recenzjach wielu laptopów, nie wszyscy wiedzą, co ona oznacza. Jest to oprogramowanie do projektowania komputerowego. Pozwala ono na tworzenie rysunków 2D i 3D. Najczęściej korzystają z niego architekci, inżynierowie i pracownicy z branży budownictwa. Zapewnia dostęp do wielu specjalistycznych narzędzi projektowych.

Wymagania sprzętowe AutoCAD – wymagania sprzętowe

Jaki laptop do AutoCAD będzie odpowiedni? Na początek warto przedstawić oficjalną specyfikację podawaną przez producenta. Jak już wspomnieliśmy, omawiany najnowszą wersję oprogramowania, czyli AutoCAD 2023. Spełnienie tych wymagań powinno zagwarantować działanie na zadowalającym poziomie.

  • NET Framework – wersja 4.8 lub nowsza.
  • Procesor – minimum 2.5-2.9 GHz, zalecany 3 GHz lub lepszy (serie zalecane to: i3, i5, i7 oraz Xeon).
  • Karta graficzna – minimum 1 GB V-RAM z przepustowością 29 GB/s (obsługa DirectX 11), zalecane 4 GB V-RAM z przepustowością 106 GB/s (obsługa DirectX 12).
  • Rozdzielczość monitora – minimum Full HD, czyli 1920 x 1080. Zalecane 4K, czyli 3840 x 2160, z kolorami True Color.
  • Ilość miejsca na dysku do instalacji oprogramowania – minimum 10 GB, zalecane 16 GB.

Pamiętać warto również o rozmaitych narzędzia i programach AutoCAD, które swoje ważą. Przykładem niech tu będzie AutoCAD Map 3D – narzędzie wymaga 20 GB wolnej przestrzeni na dysku, a także przynajmniej 16 GB pamięci RAM. Pozostałe narzędzia również ważą przynajmniej kilkanaście GB.

Wymagania sprzętowe AutoCAD

Jaki procesor do AudoCAD? 

Już same wymagania sprzętowe omawianego oprogramowania AutoCAD wskazują, że do pracy potrzebny nam będzie więcej niż solidny laptop. Osobną jednak kwestią jest uzyskanie wysokiego komfortu pracy poprzez zapewnienie sobie odpowiedniego zapasu mocy. Dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się, że program AutoCAD w pewnym momencie okaże się dla naszego sprzętu zbyt wymagający. Zacznijmy od tego, jaki procesor do laptopa wybrać, aby opisywany program działał na nim płynnie.

Z racji tego, że programy typu CAD/CAM wykorzystują dość dużo mocy obliczeniowej (szczególnie podczas projektowania 3D), procesor musi być wielordzeniowy i wielowątkowy. Do tego powinna dojść wysoka wydajność. Częstotliwość taktowania procesora musi wynosić przynajmniej 2,5-2,9 GHz, choć oczywiście lepiej celować w jeszcze wyższe wartości, gwarantowane przez układy najnowszych generacji. Takie też parametry zalecają twórcy AutoCAD, o czym mogłeś przekonać się powyżej.

Na co więc warto się zdecydować? Często wybierane są procesory z serii Intel Core i5 oraz Intel Core i7. Wydajny, dobry laptop bez większych problemów radzący sobie z obsługą środowiska AutoCAD powinien być wyposażony w układ co najmniej ósmej generacji. Nie warto tu jednak celować w modele niskonapięciowe. Odpowiednią stabilność pracy zapewnią nam procesory pokroju Intel Core i5-8300H, który jest czterordzeniowy, ośmiowątkowy, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 2300 MHz do 4000 MHz. Taki układ montowany jest w laptopach za 3 tysiące złotych i więcej.

Jeśli Wasz budżet jest większy lub gdy potrzebujecie czegoś jeszcze wydajniejszego, powinniście celować w dziewiątą albo dziesiątą generację. Przykładem niech tu będą układy Intel Core i5-9300H oraz Intel Core i5-10300H.

Jeszcze lepszym wyborem okażą się procesory i7. Cztery rdzenie i osiem wątków to minimum, co zapewniają najnowsze układy. Przykładem niech tu będzie chociażby procesory pokroju Intel Core i7-9750H (sześć rdzeni, dwanaście wątków) czy Intel Core i7-10750H.

Warto wspomnieć, że myląca może być jedna informacja podana przez producenta AutoCAD. W oficjalnych wymaganiach wskazane zostały również modele i3 jako te zalecane. Dotyczy to przede wszystkim układów od ósmej generacji (Coffee Lake) w górę,  które wyróżniają się zwiększoną liczbą rdzeni i wysokim taktowaniem. Mobilne stacje robocze, dostosowywane specjalnie do obsługi programów specjalistycznych, wyposażone są w serwerowe procesory Intel Xeon, które także zapewniają bardzo wydajną pracę. Nie można zapominać również o całej masie układów z serii Intel Core i9.

Co natomiast z procesorami od AMD? W tej kategorii także znajdziemy wiele dobrego – pod uwagę warto wziąć przede wszystkim najnowsze modele AMD Ryzen. Szczególnie polecane są procesory Ryzen 7 oraz Ryzen 5. Oczywiście układ CPU to nie wszystko. Programy AutoCad, Autodesk do płynnego działania wymagają tego, aby również parametry karty graficznej stały na odpowiednim poziomie.

Jaka karta graficzna do AudoCAD?

Z pewnością zintegrowana grafika (często tani laptop ma taki układ) nie spisze się zbyt dobrze w programie AutoCAD. Tutaj potrzebna nam jest dedykowana jednostka, która będzie doskonale współdziałać z procesorem. Dobra karta graficzna musi być zoptymalizowana pod działanie z modelowaniem 3D, a także posiadać szybką magistralę pamięci.

Oczywiście wiele zależy od tego, jakie działania zamierzamy wykonywać. W przypadku obsługi programu w podstawowym zakresie wystarczające okażą się modele ze średniej półki cenowej. Polecić można przede wszystkim nowe jednostki NVIDIA GeForce GTX.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z pracą zaawansowaną. W tej kategorii warto celować w podzespoły specjalnie dostosowane do obsługi tego typu oprogramowania. W przypadku NVIDII będą to karty Quadro. Ich parametry zostały tak przemyślane, aby zapewniały najwyższą wydajność właśnie podczas pracy specjalistycznej (z drugiej strony, gorzej spisują się np. w grach). Dobre karty graficzne z serii NVIDIA Quadro oczywiście kosztują nieco więcej. Montowane są w laptopach za 5, 6, a nawet ponad 10 tysięcy złotych. Masz jednak pewność, że z tego typu podzespołem zyskasz laptop do AutoCAD pracujący bez większych problemów.

Jeśli zaś chodzi o AMD, karta graficzna dla grafika, projektanta lub inżyniera najczęściej pochodzi z serii Pro. Jak wskazują wymagania sprzętowe AutoCAD, uwagę warto zwracać przede wszystkim na ilość pamięci. Modele z co najmniej 4 GB pamięci GDDR5, GDDR6 lub HBM2 powinny zapewnić komfortową pracę. Choć oczywiście im więcej, tym lepiej.

Ile RAM do programu AutoCAD?

Wiemy już, jaka karta graficzna okażę się wystarczająca do obsługi AutoCaD, wiemy także, jaką mocą powinien dysponować procesor. Nie jest to jednak koniec. Najlepszy laptop graficzny do pracy z omawianym oprogramowaniem, czyli laptop do AutoCAD, musi również dysponować odpowiednią pamięcią RAM. Mowa tu zarówno o jej ilości, jak i prędkości działania oraz sprawności energetycznej.

Duża ilość pamięci potrzebna jest szczególnie wtedy, kiedy jednocześnie mamy zamiar pracować z kilkoma aplikacjami. Minimum będzie 8 GB RAM, a według producenta nawet 10 GB, jednak w przypadku zaawansowanej pracy wartość ta szybko okaże się niewystarczająca. Tak naprawdę nigdy nie można powiedzieć, iż dysponujemy wystarczającą pamięcią – wartość 16 GB zapewni nam swobodę działania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć pamięć RAM do 24 lub 32 GB.

Obecnie nowe laptopy wyposażone są w pamięć RAM typu DDR4 i to właśnie w te kości powinniśmy celować. Ich częstotliwość taktowania musi wynieść co najmniej 2133 MHz. W sklepie znajdziecie mnóstwo laptopów z pamięcią jeszcze szybszą – 2400, 2666, a nawet 3200 MHz.

Uwaga!

Chcesz korzystać z programu AutoCAD online? Jest to możliwe poprzez przeglądarkę. Firma przygotowała bowiem specjalną wersję, z której można korzystać bez konieczności instalowania narzędzia na dysku komputera. Wystarczy przejść na stronę producenta oprogramowania. W ten sposób zyskasz dostęp do programu Auto CAD online.

Jaki dysk twardy do AutoCAD?

Kolejny podzespół, o którym nie możemy zapomnieć. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, podczas wyboru dysku twardego należy przeanalizować nie tylko jego pojemność, ale również typ.

Mówi się, że minimalna pojemność dysku w laptopie, na którym ma działać AutoCAD, powinna wynosić 500 GB, jednakże w dobie obecnych rozwiązań jest to zdecydowanie za mało. Już nawet tanie laptopy gwarantują nam dysk o pojemności 1 TB, dlatego też w tej kwestii nie powinniśmy się ograniczać.

Im pojemniejszy dysk, tym lepiej, choć znaczenie ma również jego typu. Modele HDD są bardzo wolne, toteż warto pokusić się o zakup laptopa z dyskiem SSD (co oczywiście też stało się już standardem), a zwłaszcza z modelem M.2 PCIe. Dlaczego? Ponieważ taki dysk zapewnia znacznie szybsze działanie, co przełoży się nie tylko na lepszą obsługę systemu operacyjnego, ale również na znaczne skrócenie realizacji wielu procesorów dzięki wyższej prędkości zapisu i odczytu. Taki dysk SSD jest również mniej awaryjny.

Problemem będzie tu cena. Choć koszt zakupu dysków SSD cały czas spada, tyczy się to przede wszystkim modeli o pojemności do 512 GB. Laptopy z dyskiem SSD M.2 PCIe 1TB kosztują od około 4-5 tysięcy złotych wzwyż. Dodając do tego wydajną kartę graficzną i szybki procesor, musimy liczyć się przynajmniej z takim wydatkiem, jak nie wyższym.

Problem ten możemy jednak łatwo rozwiązać. Wystarczy zakupić bowiem laptop z dwoma dyskami – jednym HDD do magazynowania danych, a drugim SSD do zainstalowania systemu i oprogramowania AutoCAD. Pomocny okazać się może również przenośny dysk twardy – zarówno HDD, jak i SSD. Pozwolą one znacznie zwiększyć przestrzeń do magazynowania plików. Taki przenośny dysk to idealne rozwiązanie w przypadku laptopów o bardzo szybkich, ale mało pojemnych dyskach SSD M.2 PCIe.

Jaki dysk twardy do AutoCAD?

Jakie chłodzenie laptopa do AutoCAD?

Laptop do AutoCAD musi mieć dobre chłodzenie, aby zapewnić stabilną pracę podzespołów. Układ chłodzenia musi być wydajny, najlepiej z osobnymi wentylatorami, które będą chłodzić kartę graficzną i procesor. W niektórych przypadkach konieczne będzie też użycie specjalnej, chłodzącej podstawki. Programy takie jak AutoCAD mocno obciążają podzespoły laptopa i wykorzystują dużo energii, a tym samym podczas ich użycia wydziela się dużo ciepła. Dlatego też trzeba się nastawić na to, że chłodzenie musi pracować skutecznie i znacząco obniżać temperaturę wewnątrz komputera przenośnego.

Do tego powinna dojść także pojemna bateria laptopa, choć w tym przypadku należy pamiętać o tym, że i tak większość działań w AutoCAD będzie realizowanych na zasilaniu sieciowym. W przypadku wielu laptopów praca na baterii jest bowiem równoznaczna ze znacznym obniżeniem wydajności.

Odpowiedzieliśmy na pytanie, jakie parametry komputera przenośnego spełnią swoje zadanie w przypadku opisywanego oprogramowania. A więc jaką wybrać kartę graficzną, jak szybki powinien być procesor, ile pamięci RAM potrzebujemy, a także, na jaki dysk twardy i chłodzenie warto się zdecydować. Nie możemy zapominać również o tym, że wpływ na komfort pracy w tym środowisku ma także matryca laptopa.

Warto celować w modele co najmniej 15-calowe (choć najlepiej podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora) i obsługujące rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080. Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza matryce IPS, choć nie jest to regułą. Dobrym pomysłem okaże się więc przeanalizowanie recenzji i testów interesujących nas laptopów. Nie tylko pod kątem jakości generowanego obrazu, ale również sprawności działania wszystkich wymienionych wyżej podzespołów.

Kolejne wersje omawianego programu cały czas zwiększają wymagania sprzętowe, dlatego zakup urządzenia „po kosztach” będzie rozwiązaniem na chwilę. Szybko może się bowiem okazać, iż nie gwarantuje on wystarczającej mocy obliczeniowej do stabilnej, komfortowej pracy. Dlatego kiedy chcesz korzystać z opisywanego tu oprogramowania, celuj w laptop do AutoCAD o bardzo dobrych parametrach, najlepiej tych zalecanych w tej chwili przez twórców programu.

1

Udostępnij
3,8
14 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

"...procesor musi być wielordzeniowy ..." Jak to się ma do faktu że AutoCAD jest jednowątkowy? :-)
Cytuje: „System operacyjny – Microsoft Windows 7 SP1 (32 lub 64 bit), Windows 8.1 (32 lub 64 bit) oraz Windows 10 (64 bit)” polecane laptopy; MacBook..., MacBook..., MacBook... itd...
Tomek wiesz, wiele rdzeni na jednym wątku
Specjalista Morele | 05:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.